Ahhoz, hogy megértsük, a SEO miért a buyerpersona kutatással kezdődik, elmesélek egy régi történetet. Egy nagy vendéglátóipari cégkomplexumnak dolgoztunk, üzemeltettek vagy 10 éttermet. Mentünk sorra az összesen, tettük rendbe a marketing kommunikációt. Anno még nem volt ennyire fejlett a buyer persona kutatásunk, így kimaradt egy fontos momentum, elmaradt egy infó. Megkérdeztük a szolgáltatás struktúra analízis során az étterem kijelölt vezetőjét (akinek a marketing csak egy púp volt a hátán, nem tulajdonos csak alkalmazott lévén), van-e rendezvényterem?
- Van. – mondta ő.
- Jó, nézzük, milyen rendezvényeket lehetne ott tartani? Konferencia?
- Igen.
- Esküvő?
- Igen.
Mentünk így szépen végig az összes lehetőségen, ami étterem marketingesként eszünkbe jutott. A szolgáltatás struktúra analízis alapján elkészültek a buyerpersonák, ezek alapján a kulcsszókutatás, azok alapján a landing pagek és a SEO. Gyönyörűen befutott az első helyre esküvő Budapest kifejezésre az étterem honlapja. Dőlt a bekérés esküvőre. Eléágedettek is voltunk, amikor néztük az eredményeket. Mentünk nagy büszkén a havi találkozóra, itt nagyon elégedett ügyféllel lesz dolgunk. De nem.
A saleses is ott volt, és nagyon fel volt háborodva, hogy sok a rossz ajánlatkérés, Hm, mi számít rossznak, kérdeztük, és már kezdtünk is volna negatív buyerpersónákat felállítani, amikor is a saleses csak ennyit mondott:
- Hát az, aki esküvőre kér ajánlatot!
- Mi a baj az esküvős bekérésekkel, kérdeztük mi?
- Hát az, hogy itt tilos nálunk esküvőt tartani, a tulajdonos nem engedi…
Ez a példa mindig eszembe jut, amikor az egyetemen előjönnek a buyerpersonák, és azok hasznossága, értelme.
Mire jók a buyer personák?
Az optimális munkavégzés és legjobb eredmények érdekében mindig érdemes a megfelelő szemszögből vizsgálni a dolgokat. Ez a gondolkodásmód különösen akkor fontos, amikor ügyfélköröd egy konkrét közönségszegmensét szeretnéd megcélozni üzeneteiddel. Segítségével kiderítheted, hogy kik lehetséges ügyfeleid, milyen demográfiai csoportokat képviselnek, mi érdekli őket, és így tovább.
Másképpen megfogalmazva, minél többet tudsz célpiacodról, annál könnyebben igazíthatod marketingedet annak igényeihez. Ehhez különféle profilokat kell készítened, amelyeket ideális ügyfeleid jellemzővel ruházol fel – ezeket buyer personáknak vagy buyerpersónáknak szokás nevezni. A magyar is átvette az angol kifejezést, de egyszer egybe, egyszer külön írják. Ahogy én is.
A lényeg azonban, bárhogyan is írjuk az, hogy ez a módszer nélkülözhetetlen a hatékony SEO érdekében, különösen, ha a kulcsszókutatásról és linképítésről van szó.
Vásárlóid céljainak, igényeinek és korlátjainak megértése elengedhetetlen ahhoz, hogy jól célzott tartalmakat hozhass létre SEO és közösségi média marketing kampányaidhoz. Szóval hogyan segíthetnek ebben a buyer personák?
Tudd, hogy milyen információkra van szükséged
Mindenekelőtt tudnod kell, hogy hogyan készíts megfelelő buyer personákat a keresőoptimalizáláshoz. Általában 2-4 personát észszerű készíteni, amelyek közül mindegyik egy-egy főbb ügyféltípust reprezentál. A cél tehát azonosítani azokat a fő vásárlói szegmenseket, amelyek ügyfélköröd nagy részét alkotják.
Íme egy rövid lista arról, hogy milyen információkat kell összegyűjtened róluk:
Személyiség: Név, nem, kor, lakhely, iskolai végzettség, munkahelyi pozíció, jövedelem, vásárlási szokások, érdeklődési körök, életmód, hobbik, illetve egy profilkép.
Környezet: Honnan, milyen csatornákon keresztül és milyen eszközről érik el webhelyedet.
Feladatok: Milyen feladatokat szeretnének elvégezni webhelyeden.
Motiváció: Milyen céllal érkeznek webhelyedre.
Miután létrehoztad buyer personáidat, ne felejts el egy könnyedén megosztható dokumentumot készíteni róluk. Ezt a cég minden olyan csapatának továbbíthatod, amelyek számára fontos, hogy alaposan ismerjék ideális ügyfeleiteket (pl. értékesítők, ügyfélszolgálatosok, termékmérnökök stb.)
A buyer personák használata a kulcsszókutatásban
Mint azt bizonyára tudod, a kulcsszókutatás a SEO egyik legfontosabb része. A kulcsszókutatás során azokat a szavakat és kifejezéseket kell felfedezned, amelyeket ideális ügyfeleid is használják kereséseik során. Ezt követően ki kell választanod a legrelevánsabb és legígéretesebb kifejezéseket, amiket aztán megcéloznál webhelyeden.
A folyamat nagyvonalakban így néz ki:
Ötletelés
A kulcsszókutatás első szakaszában mindenekelőtt el kell gondolkodnod azon, hogy milyen kulcsszókat használhatnak az emberek, amikor a szakterületeddel kapcsolatos dolgokra keresnek rá az interneten. Ez segít összeírni néhány olyan alap kulcsszót, amelyek alapján a különféle kulcsszókutató eszközök további kifejezéseket gyűjthetnek össze számodra.
Adatgyűjtés
Az alapos kulcsszókutatás és sikeres SEO érdekében többféle forrásból is érdemes adatokat gyűjtened. Ehhez tetszőleges eszközöket használhatsz (a Google Ads Kulcsszótervezője egy népszerű ingyenes választás, illetve ne felejtsd el exportálni saját kulcsszóidat sem a Google Analytics felületéről, hogy ezeket is hozzáadhasd gyűjteményedhez.
Szűrés és rendezés
Ha megvan az összes lehetséges releváns kulcsszó, akkor minden bizonnyal egy hosszú listával találod magad szembe, ami ritkításra szorul majd. Távolítsd el azokat a kifejezéseket, amelyek nem kapcsolódnak eléggé ügyfeleid érdeklődési köreihez és saját márkádhoz, illetve azokat, amelyekre túl nagy verseny vagy túl alacsony keresési arány jellemző. A cél az, hogy ne pazarold az idődet és egyéb erőforrásaidat olyan kifejezések megcélzására, amelyekkel nem éri meg foglalkozni.
Ezt követően rendezd témáik alapján csoportokba megtartott kulcsszóidat.
A kulcsszók alkalmazása
Itt az ideje elhelyezni az összegyűjtött és kiválogatott kulcsszókat webhelyed oldalain. Minden fontosabb oldalon szerepeljen legalább egy releváns kulcsszó a címben, a meta mezőkben és persze a szöveges tartalomban is (észszerű sűrűséggel). Ha kell, írd át úgy a cikk tartalmát, hogy kényelmesen elhelyezhesd benne az adott oldal elsődleges kifejezését, illetve a kapcsolódó kulcsszókat is.
A buyer personák szerepe a kulcsszókutatásban
Itt lépnek a színre a personák, amelyeket három fő lépésben alkalmazhatsz ezen folyamat során. Valójában már az ötletelési szakaszban hasznukat veheted az alap kulcsszók összeszedéséhez, hiszen ideális ügyfeleid igényeit és szándékait tükrözik.
Ha például céged telekommunikációs szolgáltatásokat biztosít ügyfelei számára, akkor a „teches” buyer personád jó eséllyel olyan dolgokra kereshet rá, mint az „iPhone XS tulajdonságok”, és így tovább. Ezzel szemben a „szociális” personád inkább arra lesz kíváncsi, hogy hány perc ingyen beszélgetésre lenne lehetősége, vagy hogy mely közösségi alkalmazások adatforgalma díjmentes egy-egy előfizetési csomagban. Ilyen esetben egy tartalom fő kulcsszója (és címe) lehetne például „ korlátlan hívások” vagy „korlátlan Facebook adatforgalom”
Az alap kulcsszók összeszedése után is szükséged lesz buyer personáidra, hogy a legtöbbet hozhasd ki kifejezéseidből. A végleges lista elkészítése során vedd figyelembe, hogy ezek a kulcsszók pontosan reprezentálják-e ideális ügyfeleidet. Itt az alap kulcsszókra is érdemes lesz visszatekinteni, és azokkal kapcsolatban is ellenőrizni, hogy passzolnak-e personáid személyiségéhez.
Végezetül, personák a kulcsszók alkalmazási szakaszában is jól jöhetnek, hiszen az oldalak tartalmát és célját is az ő igényeikhez kell igazítanod. Ha például a „teches” personádra szeretnéd optimalizálni landing oldaladat, akkor foglald össze neki az adott okostelefon specifikációit, és ne felejts el egy felhívást is megadni, amellyel a következő lépésre buzdíthatod érdeklődődet.
A buyer personák használata a linképítésben
A linképítés bevett stratégiája manapság olyan tartalmakat készíteni és népszerűsíteni, amelyeket jó eséllyel ideális ügyfeleid is szívesen olvasnának el és osztanának meg másokkal. A buyer personák itt is hasznosnak bizonyulhatnak a SEO-ban.
Linkcsalik
A buyer personák úgy segíthetnek egy „linkcsali” stratégia kivitelezésében, hogy azonosíthatod velük az általad készített blogokhoz hasonló blogokat. A „teches” persona például valószínűleg előszeretettel olvas technológiával és szórakoztató elektronikával foglalkozó blogokat, és talán még neki is van egy saját blogja, amit vezet magának. Ha megfigyeled, hogy milyen témákról olvas vagy ír ez a persona, akkor ez alapján könnyebb lesz eldönteni, hogy milyen típusú tartalmakat készíts számára.
Mindig tartsd szem előtt egy konkrét personád érdeklődési köreit és céljait, ha linkcsali (azaz kifejezetten linkek bevonzására készült) tartalmakat szeretnél írni.
Vendégposztolás
Buyer personáidat akkor is érdemes elővenni, amikor vendégposztokat készülsz írni valaki más blogjára. Personáid segítenek eldönteni, hogy milyen jellegű és támájú blogokra lenne érdemes vendégtartalmakat készítened.
Ne feledd, hogy még így is ügyelned kell arra, hogy másoknak írt tartalmaid színvonalasok legyenek, és megfelelő cím tartozzon hozzájuk, hiszen csak így remélheted azt, hogy valaki hajlandó is lesz publikálni őket.
A pontosabb personák hatékonyabb SEO célzást biztosítanak
A personák kutatása során összegyűjtött információk segíthetnek rávilágítani ügyfeleid közös jellemzőire és általános viselkedésére. Ezek alapján alaposabban megismerheted és megértheted aggályaikat, igényeiket és vásárlási szokásaikat.
A megfelelő adatokkal felfegyverkezve tudnod fogod, hogy mire, mikor és hol vágynak éppen, hogy ezekkel párhuzamban alakíthasd ki saját kampányaidat is.